اجلاس بین‌المللی گرد و غبار سال آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود

تهران – ایرنا – معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع دیپلماسی محیط زیست در راستای مهار و کنترل پدید گرد و غبار گفت: اجلاس بین المللی گرد و غبار، سال آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در یازدهمین جلسه ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار که با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو این ستاد در سازمان محیط زیست برگزار شد، افزود: برای تحقق بند پانزدهم سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری و با پیشنهاد وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست و تایید سازمان ملل متحد، اجلاس بین‌المللی گرد و غبار در سال ۱۴۰۲ در تهران برگزار خواهد شد.

در این جلسه با سه دستور بررسی و تصویب پیش نویس شیوه نامه ملاحظات محیط زیستی توسعه و بهره برداری از معادن کشور از حیث میزان آلایندگی و حساسیت مناطق نسبت به پدیده گرد و غبار، بررسی و تصویب پیش نویس شیوه نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار وقوع پدیده گرد و غبار و نیز تصمیم گیری در مورد مهار گرد و غبار تالاب صالحیه با تاکید بر مدیریت منابع آب، مدیریت مراتع و چرای شتر تصمیم گیری شد.

سلاجقه با اشاره به تکلیفی بودن بررسی و تصویب شیوه نامه ایی که در جلسه مطرح شد، بر سرعت انجام کار تاکید و اظهار کرد: پس از تصویب این شیوه نامه در این جلسه، نظرات دستگاه های ذیربط حداکثر در مدت ۲ هفته دریافت و سپس این شیوه نامه ها برای اجرا ابلاغ شوند.

وی درباره ساماندهی تالاب صالحیه گفت: ریاست جمهوری در سفر استانی خود بر ضرورت ساماندهی تالاب صالحیه در زمانی کوتاه تاکید کرد؛ بنابراین باید این اقدام به سرعت اتفاق بیفتد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاثیر بخش‌های خشک شده این تالاب در بروز پدیده گرد و غبار و تهدید سلامت ساکنان چندین استان، تصریح کرد: تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر، دفاع از حقوق عامه است و ما از این وظیفه قانونی کوتاه نمی آییم.

سلاجقه خواستار تشکیل کارگروه مشترکی با حضور وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی و نیز سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای برنامه مصوب ستاد به منظور ساماندهی تالاب صالحیه در اسرع وقت شد.

ورود جدی سازمان بازرسی کل کشور به مدیریت گرد و غبار

در بخش دیگری از این جلسه، سرپرست بازرسی کل امور جهاد کشاورزی و محیط زیست سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به ورود این سازمان به مدیریت گرد و غبار، گفت: نظر به اهمیت موضوع مدیریت گرد و غبار بر حفظ سلامت مردم، سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه حساسیت ویژه ای دارد و از همکاران خواسته ایم که از سال ۱۴۰۲ با جدیت بیشتر در این موضوع ورود کنند.

غلامرضا آذری افزود: انتظار ما این است که جلسات ستاد با حضور همان مسوولینی که در آیین‌نامه پیش‌بینی شده برگزار شود تا شاهد ایرادها و اشکال‌ها بعد از فرآیند تصمیم‌گیری نباشیم.

لینک مستقیم: https://irna.ir/xjLCCC

تاریخ انتشار :

2023-02-01

منتشر کننده :

ر رحیمیان

به اشتراک بگذارید :

برچسب :

پست های مرتبط


اجلاس بین‌المللی گرد و غبار سال آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود

تهران – ایرنا – معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع دیپلماسی محیط...

افزایش بارندگی با استفاده از امواج صوتی

دانشمندان چینی برای افزایش بارندگی در فلات تبت از امواج صوتی استفاده می کنند. تیمی از دانشگاه تی. سینگوا از انرژی صوتی...

تبدیل صحرا به خاک کشاورزی در ابوظبی

فناوری تبدیل شن و ماسه بیابان به خاک کشاورزی

سد ایلسو ترکیه که گرد و خاک و بی آبی را به ایران می آورد

مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، درباره  آبگیری سد ایلسو ترکیه و وضعیت رودخانه‌های پایین دست سد اظهار...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری