افزایش ۵۰۰ هزار هکتاری کانون‌های گرد و غبار در کشور

تهران (پانا) – مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزایش ۵۰۰ هزار هکتاری کانون انتشار ریزگرد در کشور را نگران کننده عنوان کرد و گفت در طول چهار سال گذشته وسعت تالاب‌هایی که تبدیل به کانون انتشار ریزگرد شده‌اند، ۵۰۰ هزار هکتار افزایش پیدا کرده است .

خشکسالی و تداوم کم‌بارشی در کشور طی چند سال گذشته به حدی چشمگیر بود که موجب خشک شدن بسیاری از تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده است که استمرار این خشکسالی‌ها موجب حفر تعداد زیادی چاه‌های عمیق شده که کاهش سطح آب‌های زیرزمینی را تشدید کرده است. علی ارواحی، مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در گفت‌‌وگو با پانا با اشاره به مطالعه‌ای که در کارگروه مدیریت گرد‌وغبار انجام شده است، اظهار کرد: «حدود سه یا چهار سال پیش مطالعه‌ای در دبیرخانه یا کارگروه مدیریت گردوغبار انجام شد. این کارگروه در سازمان محیط زیست مستقر است. نتیجه مطالعات کارگروه این بود که نیمی از وسعت تالاب‌های کشور پتانسیل شدیدی برای تبدیل شدن به کانون ریزگرد و انتشار گرد و غبار دارند.»

مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزود: «وسعت تالاب‌های کشور حدود سه میلیون هکتار است که طبق مطالعات انجام شده، نیمی از وسعت تالاب‌ها یعنی یک و نیم میلیون هکتار پتانسیل تبدیل شدن به کانون گرد‌وغبار دارد اما چند وقت پیش رئیس سازمان محیط زیست در گزارش خود این میزان را دو میلیون هکتار عنوان کرد یعنی در طول چهار سال گذشته وسعت تالاب‌هایی که تبدیل به کانون انتشار ریزگرد شده‌اند، ۵۰۰ هزار هکتار افزایش پیدا کرده است و این خیلی خبر نگران کننده‌ای است.»

وی تاکید کرد: «انتظار می‌رود خشکی تالاب‌ها و بحران آب در تالاب‌ها و عدم تخصیص حق‌آبه تالاب‌ها همچنان ادامه داشته باشد زیرا تغییری در سایر مصارف اتفاق نیفتاده است. زمانی می‌توانیم امیدوار باشیم که این روند معکوس شود که به مرور شرایط تالاب‌ها بهتر شود. یعنی مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت کاهش پیدا کند اما متاسفانه روند اینگونه نیست و به‌خاطر همین مساله علی‌رغم بارش‌هایی که در کشور شکل می‌گیرد سفره‌های آب زیرزمینی به شدت افت کرده‌اند و این بارش‌ها ممکن است قدری اثرات و شدت افت را کاهش بدهد ولی مصرف همچنان رو به افزایش است.»

لینک مستقیم: http://pana.ir/news/1348951

تاریخ انتشار :

2023-02-20

منتشر کننده :

ر رحیمیان

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

برچسب :

پست های مرتبط


افزایش ۵۰۰ هزار هکتاری کانون‌های گرد و غبار در کشور

تهران (پانا) – مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزایش ۵۰۰ هزار هکتاری کانون انتشار ریزگرد در کشور را نگران کننده...

آب چاه‌های ژرف سیستان به شبکه انتقال آب شهری و روستایی متصل شد

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، استاندار و جمعی از مسوولان استان سیستان و بلوچستان، از پروژه فناورانه انتقال آب...

اجلاس بین‌المللی گرد و غبار سال آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود

تهران – ایرنا – معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع دیپلماسی محیط...

گردوغبار سالانه ۶ هزار میلیارد تومان به ۵ استان کشور خسارت وارد می کند

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد وغبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خسارت ۶ هزار میلیارد تومانی برآورد شده توسط ستاد ملی...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری