بهره‌گیری چین از فناوری در توسعه کشاورزی دیم

براساس گزارش منتشر شده توسط آکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS)، این کشور طی چهاردهمین برنامه ۵ ساله خود (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵) قصد دارد تحقیقات پایه‌ای و کاربردهای کلیدی فناوری را در کشاورزی دیم گسترش دهد.

کشت دیم نقش مهمی در تضمین امنیت غذایی، حفاظت از زیست‌بوم‌ها، و کاهش فقر در چین دارد. به گفته می زورونگ (Mei Xurong)، نایب رئیس آکادمی علوم کشاورزی چین و یکی از پژوهشگران پیشرو در حوزه کشاورزی دیم، ۴۳ درصد از غلات و بیش از ۷۵ درصد از تولیدات گوشت گوسفندی و گاوی چین وابسته به کشت دیم است.

می زورونگ افزود چین در پنج سال گذشته پیشرفت علمی و فناوری چشمگیری در زمینه کشاورزی دیم داشته است. بیش از ۴۰ درصد از گندم‌ کشت شده در چین مقاوم به کم‌آبی و از نظر مصرف آب بهینه‌سازی شده است تا مصرف آب در کشاورزی کاهش یابد. چین بیش از ۷۰ نوع محصول پربازده و مقاوم به کم‌آبی را معرفی و کشت کرده است. می اضافه کرد مجموعه‌ای از تجهیزات کشاورزی نیز، از جمله سیستم‌های زهکشی و کوددهی هوشمند، غشا‌های پلاستیکی زیست‌تخریب‌پذیر و دستگاه‌های آماده‌سازی خاک، توسعه داده‌ شده‌اند.

آکادمی علوم کشاورزی چین که تمرکز اصلی آن بر دستگاه‌ها و فناوری‌هایی برای کاهش مصرف آب است، سیستم‌ نظری پایه‌ای کشاورزی دیم را نیز ارتقا خواهد داد تا از توسعه پایدار آن پشتیبانی کند. تلاش‌هایی برای توسعه فناوری‌های کلیدی، مانند مدیریت یکپارچه آب و کود و بازسازی اکوسیستم کشاورزی، صورت خواهد گرفت. از مواد و دستگاه‌های نوآورانه کشاورزی نیز، مانند عناصر ضد کم‌آبی، استفاده خواهد شد.

او افزود که CAAS بهره‌گیری از اینترنت اشیا، کلان‌داده‌ها، و هوش مصنوعی را نیز برای گسترش سطح هوشمندی در کشت دیم رواج خواهد داد. می زورونگ می‌گوید: «ما حمایت خود را از پلتفرم‌های پژوهش علمی، از جمله لابراتوراهایی در سطح ملی و ایستگاه‌های نظارت بر کشاورزی دیم، افزایش خواهیم داد.» سپس اضافه کرد که یک پلتفرم جهانی نوآوری در کشت دیم تاسیس خواهد شد که وظیفه آن تسهیل همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه است.

منبع:

http://en.people.cn/n3/2021/0129/c90000-9814589.html

تاریخ انتشار :

2021-02-15

منتشر کننده :

ر رحیمیان

به اشتراک بگذارید :

برچسب :

پست های مرتبط


بهره‌گیری چین از فناوری در توسعه کشاورزی دیم

کشت دیم نقش مهمی در تضمین امنیت غذایی، حفاظت از زیست‌بوم‌ها، و کاهش فقر در چین دارد. به گفته می زورونگ (Mei...

افزایش بارندگی با استفاده از امواج صوتی

دانشمندان چینی برای افزایش بارندگی در فلات تبت از امواج صوتی استفاده می کنند. تیمی از دانشگاه تی. سینگوا از انرژی صوتی...

روش های حفظ آب، مبارزه با خشکسالی و فرسایش خاک

این نوشتار به تشریح روش‌های نسبتاً ساده نگه‌داری خاک می‌پردازد. تکنیک‌هایی که آب را به نفوذ در خاک وا می‌دارد تا حاصلخیزی...

فیلترهای مکعبی (Filter Cube)

با استفاده از سیستم‌های فیلتر ثابت مانند فیلترهای مکعبی (Filter Cube) قادر به کاهش سطح آلودگی در محل مربوطه و تضمین سلامت...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری