فیلترهای مکعبی (Filter Cube)

با استفاده از سیستم‌های فیلتر ثابت مانند فیلترهای مکعبی (Filter Cube) قادر به کاهش سطح آلودگی در محل مربوطه و تضمین سلامت انسان‌ها می‌باشند. فیلترهای نصب شده در ستون‌های فیلتر، قادرند در تابلوهای تبلیغاتی موجود در ایستگاه‌های اتوبوس یا ایستگاه‌های راه آهن متصل شده و غلظت گرد و غبار و NO۲ را در محل کاهش ‌دهند.

شرکت MANN + HUMMEL بیش از ۷۷ سال است که در تصفیه مایعات و هوا متخصص بوده و در زمینه آلودگی هوا، اهداف خود را بر بهبود کیفیت هوا در نقاط اصطلاحا کانونی متمرکز نموده است. در واقع مهم‌ترین هدف کارشناسان این شرکت، متمرکز بر چگونگی پالایش هوا در مکان‌های است که آلودگی هوا در آنجا زیاد است. عامل این آلودگی‌ها ترافیک سنگین یا مقدار انتشار بالای گازهای سنگین از دودکش‌ها و تبادل هوای کم است. این شرکت در چند دهه اخیر به دلیل تولید فیلترهایی که در وسایل نقلیه یا ساختمان‌ها استفاده می‌شوند، به شهرت و جایگاه بالایی دست یافته‌اند.

  فیلترهای مکعبی (Filter Cubes)

فیلترهای مکعبی ساخته شده توسط شرکت MANN + HUMMEL (شکل ۲) قادر است بیش از ۸۰ درصد NO۲ و گرد و غبار موجود در هوای کشیده شده از محیط اطراف را تصفیه کنند. هسته اصلی این فناوری، نوع جدیدی از فیلتر شانه‌ای است که شامل یک لایه فیلتر حاوی ذرات و لایه‌های کربن فعال به منظور جذب NO۲ است. در این فرایند، ترکیبات کربن فعال به دلیل تخلخل بسیار بالا و نیز مساحت سطح زیادی که دارند، NO۲ را به میزان بسیار زیادی جذب می‌کنند.

شکل ۲. شماتیک Filter Cube III ساخته شده توسط شرکت MANN + HUMMEL که گرد و غبار و NO۲ را از هوا جدا می‌کند.

همچنین این فناوری با افت فشار نسبتا کم همراه است. در نتیجه، قادر است با مصرف انرژی کمتر، هوا را بطور مؤثرتری پاکیزه نماید. بسته به شرایط مورد نیاز، استفاده از سیستم‌های پیمانه‌ای نیز متداول است به این معنا که با نصب تعدادی فیلتر مکعبی بر روی یکدیگر، ستون فیلتر قابل تشکیل است. یک ستون فیلتر حاوی سه مکعب فیلتر، قادر است در هر ساعت ۱۴،۵۰۰ متر مربع از هوا را تصفیه نماید. وسایل کنترل الکترونیکی به کاربر این اجازه را می‌دهند تا عملکرد فیلترها را متناسب با شرایط عملیاتی تنظیم کند و بنابراین نسبت به کیفیت هوای جاری واکنش نشان دهد. سنسورهای یکپارچه موجود در این فناوری، داده‌های هوا و آب و هوایی را ضبط کرده و برای آنالیز به حافظه خود منتقل می‌کنند. یک فیلتر مکعبی دارای ۶/۳ متر ارتفاع و بطور تقریبی ۱ متر عرض است.

این پروژه در حال حاضر بصورت آزمایشی در شهر neckartor stuttgart (دارای بالاترین سطح آلودگی گرد و غبار در کشور آلمان) در حال انجام است. در این پروژه ۱۷ ستون فیلتر (با نام Filter Cube III) در مسیری ۲۵۰ متری از تقاطع جاده‌ایneckartor  نصب شده است. هر ستون فیلتر شامل سه فیلتر جاذب غبار و گرد و غبار و یک فن است که برای مکش هوای محیط اطراف است.

ارزیابی های اولیه پروژه نشان می‌دهد که فیلترهای مکعبی شرکت MANN + HUMMEL در کاهش آلودگی گرد و غبار نقش بسزایی داشته‌اند. این فناوری می‌تواند غلظت ذرات محلی را از ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش دهد، که این مقدار معادل ۴۰ درصد از کل ذرات گرد و غبار ناشی از ترافیک سنگین در محل تقاطعات جاده‌ای است.

تهیه و ترجمه: شبنم تقی پور، دانشجوی دکتری عمران-محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف

Reference: https://www.mann-hummel.com/en/areas-of-expertise/fine-dust-eater/clean-air-in-cities/

تاریخ انتشار :

2020-06-02

منتشر کننده :

ر رحیمیان

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


بهره‌گیری چین از فناوری در توسعه کشاورزی دیم

کشت دیم نقش مهمی در تضمین امنیت غذایی، حفاظت از زیست‌بوم‌ها، و کاهش فقر در چین دارد. به گفته می زورونگ (Mei...

افزایش بارندگی با استفاده از امواج صوتی

دانشمندان چینی برای افزایش بارندگی در فلات تبت از امواج صوتی استفاده می کنند. تیمی از دانشگاه تی. سینگوا از انرژی صوتی...

روش های حفظ آب، مبارزه با خشکسالی و فرسایش خاک

این نوشتار به تشریح روش‌های نسبتاً ساده نگه‌داری خاک می‌پردازد. تکنیک‌هایی که آب را به نفوذ در خاک وا می‌دارد تا حاصلخیزی...

فیلترهای مکعبی (Filter Cube)

با استفاده از سیستم‌های فیلتر ثابت مانند فیلترهای مکعبی (Filter Cube) قادر به کاهش سطح آلودگی در محل مربوطه و تضمین سلامت...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری