۴۰۰ هزار هکتار از مراتع استان قم در آستانه بیابان شدن

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکزقم، مدیر کل منابع طبیعی استان در حاشیه بازدید اهالی رسانه از برخی کانون‌های گرد و غبار استان با بیان این مطلب گفت: از وسعت یک میلیون و ۱۲۳ هزارهکتاری این استان، ۴۰۰ هزار هکتار در آستانه بیابان شدن، ۱۷۶ هکتار بیابان و ۱۰۵ هزار هکتار از مناطق بیابانی به کانون تولید گرد و خاک تبدیل شده است.

سجادی با اشاره به برخی چالش‌های زیست محیطی استان افزود: در سال‌های اخیر قم با چالش‌های زیست محیطی اساسی مواجه بوده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کاهش منابع آبی و خشک شدن دشت‌های استان اشاره کرد.
وی به کاهش چشمگیر حق ابه رودخانه‌های استان پرداخت و گفت: آورد رودخانه‌های قمرود و قره چای نزدیک به صفر شده و استان نیز در تامین آب مورد نیاز خود با چالش‌های اساسی از جمله شور بودن آب چاه ها، مواجه است.
وی ادامه داد: در این شرایط تنها راهکار، استفاده از گونه‌های مقاوم و کم آب بر برای ایجاد پوشش گیاهی در مناطق بیابانی استان است تا از بلند شدن گرد و خاک جلوگیری شود.
در این بازدید تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری از منطقه بیابانی سراجه و گنبد نمکی که از جمله کانون‌های گردوغبار محسوب میشوند بازدید کردند.

منبع خبر:

https://www.iribnews.ir/fa/news/2741073

تاریخ انتشار :

2020-06-14

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


کارتریج فیلتر جمع‌آوری گرد و غبار

این کارتریج، نوع ارتقاء یافته Filter bag است که در آنها از فیلترهای کارتریج چین‌دار (Pleated) به جای کیسه‌های فیلتر برای جذب...

نحوه عملکرد ترسیب کننده الکترواستاتیکی (ESP: Electrostatic Precipitator)

از این فناوری می توان برای صنایع حاشیه شهرهاو کاهش الودگی های کربن و گردوغبار انها استفاده نمود. دود و غبار تولید...

تجربه کشور اسپانیا در استفاده از واترباکس

شرکت هلندی Groasis در زمینه بیابان‌زدایی و احیای جنگل ها در مناطق خشک جهان با سازمان برنامه غذا همکاری می کند و...

دو تکنیک کنترل فرسایش خاک- شرکت Profile

مقایسه مالچ پاشی هیدرولیکی و پتوی رولی کنترل فرسایش تهیه و ترجمه: سمیرا کریم- کارشناسی ارشد مهندسی عمران- محیط زیست، دانشگاه تربیت...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری